MANIFEST

Kto sme?

Sme pár, ktorému nie sú ukradnuté následky jeho rozhodnutí. Napríklad či na to, aby sme sa my navoňali či umyli, musel trpieť nejaký iný živý tvor. Hľadať však kozmetiku netestovanú na zvieratách v bežných drogériách a e-shopoch je ako hľadať ihlu v kope sena, ako hádzať hrach o stenu či tlačiť povestný Sizyfov kameň do kopca… Inými slovami, nič moc. No namiesto toho, aby sme s prázdnymi košíkmi nariekali a ponosovali sa nad svojím údelom, rozhodli sme sa konať. Chcelo to veľa tvorivých posedení, hodiny ťukania do klávesnice, kopec riešení, ešte viac improvizácie, nejeden východ a západ slnka, hodiny relaxačného pozerania zvieratiek na YouTube, no dali sme to a teraz ti s hrdosťou predstavujeme e-shop, v ktorom nájdeš len a jedine kozmetiku s HCS certifikátom (Leaping Bunny) a zároveň vegánskym zložením. Čo to pre teba znamená? Že môžeš pokojne dať zbohom otravnému prehliadaniu desiatok (internetových) obchodov, že nemusíš striehnuť ako sup, či máš v tom-ktorom e-shope správne nastavený filter a či sa ti skutočne zobrazujú iba cruelty-free a vegánske produkty, a že nemusíš riešiť zložité kombinatorické rébusy, ako nezaplatiť pri objednávaní z desiatich e-shopov viac za poštovné než za tovar, prípadne ako si pri vymetaní jedného kamenného obchodu s kozmetikou za druhým úplne nezošúchať pantofličky.

Čo sme povyberali?

Vegánske zloženie a žiadne testovanie na zvieratách. A žiadnym testovaním na zvieratách myslíme oficiálne udelené logo „skákajúceho zajka“ (Leaping Bunny – HCS) a žiadne „dobré slová“ a „čestné vyhlásenia“ spoločností či argumentovanie oficiálnymi zákazmi EÚ alebo tým, že na daných produktoch nemá byť čo testované. Z týchto dvoch kritérií sme si vyplietli sito a cezeň neprešlo nič, čo ich nespĺňalo. Pretože jedno bez druhého akosi nedáva zmysel a iba v tejto kombinácii je skutočnou zárukou, že na naplnenie našich potrieb sa skutočne žiadnemu živému tvoru neublížilo.

Ktoré značky u nás teda nájdeš?

Napríklad balzamy Zoya Goes Pretty, plné pokladov z bulharskej prírody a kvalitných surovín od lokálnych výrobcov, prírodnú taliansku dekoratívnu kozmetiku Liquid Flora, ktorá ku kráse pristupuje vedecky, netoxické laky Priti NYC priamo z USA, ktoré okúsili, aké je byť na stránkach módnych časopisov a predvádzacích mólach, hyperkvalitné konjakové špongie od britskej The KonjacSponge Company ovenčené množstvom ocenení, bezvčelovoskové balzamy na pery HURRAW!, Beauty Without Cruelty, britskú dekoratívnu kozmetiku s poriadne bohatou históriou (založená bola totiž už v roku 1959), prírodnú a spoločensky angažovanú berlínsku značku i+m Naturkosmetik, tradičné kastílske mydlá EcoSoapia s neprehliadnuteľným secesným dizajnom a americké dezodoranty Schmidt’s Naturals, ktorých precízne vyskladané zloženie vyvracia mýty o neúčinnosti prírodných dezodorantov. Neobišli sme ani pánov, pretože špeciálne pre nich je tu čisto mužská britská kozmetika ManCave Inc., vďaka značke JĀSÖN naprázdno neobídu ani tí najmenší a psíky si na svoje zas prídu vďaka prírodným šampónom a sprejom HOWND!. Nedávno sa naše rady rozrástli o tri ďalšie skvelé značky, ktoré už aj na Slovensku majú svojich fanúšikov – dánsku prírodnú kozmetiku Urtekram, britskú značku prírodnej, no cenovo dostupnej telovej, pleťovej a vlasovej kozmetiky Faith in Nature, skvelú ekodrogériu Ecozone, ktorá sa svojou ponukou a účinnosťou bez problémov vyrovná tej konvenčnej, a prírodné, ručne vyrábané tuhé mydlá Friendly Soap v recyklovanom (a recyklovateľnom) papierovom obale.

Do čoho to zabalíme?

Aby sme čo najmenej prispievali k zvyšovaniu množstva vyprodukovaného odpadu (a že ho je ozaj požehnane!) a aby úsilie našich značiek, z ktorých sa mnohé nezameriavajú len na poctivé zloženie výrobkov, ale aj na to, do čoho ich balia, nevyšlo navnivoč, rozhodli sme sa zodpovedne pristupovať aj k obalom. Kozmetiku balíme do lepenkových krabíc s minimálne 70 % obsahom recyklovaného papiera, ako výplňový materiál používame „osmičkové“ telieska flo-pak, ktoré sú vyrobené na báze kukuričného škrobu a dajú sa zlikvidovať pokropením vodou (pokojne ich hoď do umývadla a pusti na ne vodu, rozpustia sa a potom ich stačí už len spláchnuť do odtoku) alebo zakopaním do pôdy (neobsahujú freóny ani chlór a neznečisťujú spodné vody). No a na lepenie používame ekologickú papierovú pásku, ktorá sa dá recyklovať priamo s kartónovou krabicou. Krehký tovar (sklenené fľaštičky) navyše v prípade potreby balíme ešte aj do bublinkovej fólie, ktorú je možné odhodiť do plastu. Ak ti teda od nás príde balíček, vedz, že sa z neho môžeš bez výčitiek svedomia tešiť a následne ho celý pokojne zrecyklovať (najlepšie bez tovaru).