10 úspechov Cruelty Free International

Veľakrát sa zdá, že boj za práva zvierat je bojom s veternými mlynmi. Vyžaduje si množstvo zdrojov, práce a najmä ľudí zapálených pre vec. No namiesto hádzania flinty do žita treba neustále myslieť na cieľ a nakoniec sa dostavia aj výsledky. V Cruelty Free International by o tom vedeli rozprávať, počas svojej histórie už určite zažili množstvo sklamaní, no podarili sa im aj skutočne veľké veci. Pozrite sa aké.

  1. Po 20 rokoch neúnavného boja presvedčili Európsku úniu, aby zakázala testovanie kozmetiky na zvieratách (2013). Odvtedy tento príklad nasledovali krajiny ako India, Izrael či Nový Zéland. Nie je to však až také ružové, preto je dôležité podporovať Cruelty Free International aj naďalej. Momentálne sa pokúša o globálny zákaz prostredníctvom Organizácie spojených národov.
  2. Cruelty Free International sa podarilo odhaliť medzinárodnú sieť na predaj primátov na výskumné účely. V roku 1991 prvé dôkladné vyšetrovanie poukázalo na obrovskú mieru krutosti v obchodovaní s divokými zvieratami, čo viedlo k prijatiu obmedzení a zákazov v mnohých krajinách.
  3. Vďaka Cruelty Free International sa mnoho leteckých spoločností zaviazalo, že nebude prepravovať primáty na výskumné účely.
  4. Po vyšetrovaniach Cruelty Free International na cambridgeskej univerzite najvyšší súd ustanovil, že prístup vlády ku kategorizácii utrpenia zvierat je nezákonný. Na svetlo sa napríklad dostalo, že zvieratá boli po rozsiahlej operácii mozgu ponechané počas noci osamote.
  5. Kampaň Cruelty Free International za presadenie alternatív pri skúmaní toxicity chemických látok dosiahla mnoho pozitívnych opatrení na zníženie ich testovania na zvieratách v rámci európskej legislatívy známej ako REACH. Táto kampaň potenciálne zachránila život tisíckam zvierat.
  6. Po vyšetrovaní kontroverzných experimentov na divokých paviánoch v Keni oznámila univerzita v anglickom Newcastli, že sa na nich prestane podieľať. Desivé zábery ukázali výskumníkov ako obchádzajú anglické zákony (od roku 1995 zakazujúce používať na experimenty opice) a cestujú do Kene s cieľom získať divoké paviány.
  7. Tajné vyšetrovanie Cruelty Free International v laboratóriách vo Wickhame odhalilo nesmierne utrpenie spôsobené státisícom myší počas svetového botoxového šialenstva. Výrobcovia botoxu sa momentálne snažia nájsť alternatívy k týmto krutým testom.
  8. V roku 1996 bol spustený certifikačný program Leaping Bunny, ktorý je medzinárodne uznávaný ako garancia netestovania na zvieratách.
  9. Práca Cruelty Free International v roku 2001 viedla k zákazu krutých a kontroverzných testov LD50 v Spojenom kráľovstve, v ktorých sú zvieratá nasilu kŕmené chemikáliami, až kým 50 % z nich nezomrie (určuje sa tým akútna toxicita).
  10. Organizácia v roku 2014 získala prestížne ocenenie v kategórii Sustainability Pioneer (priekopník v oblasti udržateľnosti) cien Sustainable Beauty Awards. Udeľuje sa iba subjektom, ktoré preukázateľne pozitívne prispeli k sociálnej, ekonomickej alebo environmentálnej zmene a tiež sa významne pričinili o udržateľný rozvoj kozmetického priemyslu.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.